Питання / Відповіді

Питання / Відповіді

 • Низька заробітня платня кухарям

  Змінити ситуацію можна завдяки додатковим виплатам за домовленістю з дирекцією школи, якщо кухарі є штатними працівниками. А якщо вони є співробітниками постачальника послуг харчування, то потрібно звернутися до керівництва компанії та разом знайти шляхи підвищення оплати праці.

 • Збірний не затверджений Держпродспоживстандартом

  Існує офіційний висновок Держспоживстандарту України, в якому вказано, що всі рецепти безпечні і рекомендовані для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах. Крім того, Збірник створювався разом з доктором медичних наук, професором Марією Павлівною Гуліч, котра є завідувачем лабораторії профілактики аліментарно залежних захворювань ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзеєва НАМН України». Її рецензію та санітарний висновок є у самому Збірнику

 • Чи страви зі Збірника Євгена Клопотенко затверджує Держпродспоживстандарт?

  На нашому сайті є декілька варіантів двотижневих меню, котрі погоджені Держпродспоживстандартом. Радимо їх використовувати у своїх школах. Наразі наша команда працює над створенням інших варіантів двотижневого меню.

 • Чи можливо приготувати страви зі Збірника в умовах шкільних їдалень згідно вимог Держпродспоживстандарту?

  Ми не порушуємо жодних вимог. Є норма, що вимагає чистити та нарізати інгредієнти для салатів у різних приміщеннях (спеціальних цехах). В реальності, організувати цей процес у всіх школах України одночасно є практично неможливим. Наразі, вищевказані процеси виконуються в одному приміщенні, це слід прийняти як реальність оснащення шкільних їдалень в України.

 • Чи дозволяє Держпродспоживстандарт використовувати рецепти з нашого збірника?

  Якщо існує твердження, що Держпродспоживстандарт не дає дозвіл на впровадження Нового шкільного харчування у вашому регіоні. Слід написати офіційний запит в Держспоживстандарт з проханням пояснити, чому вони забороняють використовувати рецепти з нашого Збірника. Оскільки існує відповідний висновок санітарно-епідеміологічної експертизи, який цю думку спростовує. Офіційну відповідь надсилайте нам на пошту: [email protected]. Ми її спрямуємо керівництву Держспоживстандарту України з метою позитивного вирішення цього питання

 • Департамент освіти забороняє або не погоджує двотижневе меню, до складу якого входять рецепти з нашого Збірника

  У такому випадку необхідно написати офіційний лист-звернення до регіонального відділу освіти з проханням пояснити, чому вони забороняють конкретне двотижневе меню. Протягом 14 днів вам мають надати офіційну відповідь. Надсилайте відповідь нам на пошту: [email protected]. Цей лист наша команда спрямує в МОН з метою швидкого та позивного вирішення питання.

 • Двотижневе меню, котре надавалося під час тендеру, змінювати та доповнювати не можна

  Відповідно до законодавства, тендерні закупівлі по шкільному харчуванню відбуваються кожні півроку. Якщо зараз не вдалося додати нові рецепти, то через півроку це можливо здійснити. Крім того, можливо запровадити тестове меню і готувати згідно нього. Детально розповісти як вирішується дане питання у конкретному регіоні можуть Лідери Cult Food

 • В переліку дозволених продуктів, згідно з постановою 1591 Кабміну, відсутні ряд продуктів з нашого Збірника

  Наразі, розроблені нові СанПІНи, котрі мають бути підписаними МОН. В них прописані всі спеції та продукти з нашого Збірника. Це питання вирішиться. Офіційно спеції не заборонені, формально у вищевказаній постанові виникла колізія, де забороненим є червоний перець, але його назвали «спеції» і таким чином всі ароматні трави і т.п. не використовуються.

 • Спеції шкодять здоров’ю дітей

  Спеції не шкодять дітям. В нашому Збірнику використовуються спеції та кількості, що дозволена дітям шкільного віку. Вони пройшли всі тести та випробування в Інституті громадського здоров’я ім. О.М. Марзеєва НАМН України.

 • Спеції заборонені в санітарному регламенті

  Спеції дійсно заборонені в саніторному регламенті, але немає роз’яснення  “що таке «спеція». Для прикладу: кориця – це спеція, але її використовують під час випікання булочок.

 • У рецептурному Збірнику лише іноземні страви, українських там немає

  Насправді українська кухня – це дуже розмите поняття. У Збірнику є дві українські страви: “путря” та “шпундра”. В наступному нашому Збірнику вже буде близько 70% саме наших національних страв. Зараз у Збірнику багато іноземних страв додано для того, щоб діти розширювали свій кругозір та вивчали кулінарну географію світу.

 • Держаудитслужба може притягнути до відповідальності, якщо постачати до шкільних їдалень не дозволені продукти харчування

  Якщо Департамент освіти самостійно централізовано закуповує продукти харчування по затвердженому двотижневому меню, то купівля нових інгредієнтів неможлива. А у разі проведення тендерів тим же Департаментом освіти на купівлю послуг з організації харчування у школах, переможець (оператор ринку) може закуповувати будь-які продукти, якщо вони входять до складу рецептів двотижневого меню, котре має бути погоджене Держспоживстандартом (постійні та тестові меню).

 • Як проконтролювати якість харчування у їдальні

  Батькам або Лідерам Cult Food потрібно зробити два кроки:
  1. Надіслати до управлінь (відділів) освіти РДА, ОТГ, міських рад рекомендації про включення до тендерної документації вимог при проведенні відкритих торгів щодо харчування дітей у закладах освіти, а саме:
  - Для учасників, що надають послуги з організації гарячого харчування, вимагати витяг з реєстру операторів харчових продукті.
  - Для учасників, що здійснюють закупівлю і постачання сировини та харчових продуктів повинна бути:
  - Копія експлуатаційного дозволу (для виробників харчових продуктів).
  - Витяг з реєстру операторів харчових продуктів ( для постачальників сировини та харчових продуктів).
  - Акт перевірки суб’єкта господарювання (учасника торгів), який здійснює постачання сировини та харчових продуктів районними/ міськими управліннями/відділами ГУ ДПСС в області.
  - Перелік потужностей/операторів ринку харчових продуктів звідки буде проводитись постачання сировини і харчових продуктів з підтвердженням щодо реєстрації їх в реєстрі операторів харчових продуктів.
  - Наявність власних або орендованих приміщень, автотранспорту для перевезення продукції, що відповідають гігієнічним вимогам щодо харчових продуктів.
  Зазначимо, що дані рекомендації не суперечать ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі»

  2. Обклеїти їдальню фотографіями страв з нашого Збірника рецептур і перевіряти, чи відповідає приготовлене меню необхідній рецептурі та має візуально привабливий вигляд.