Нове шкільне харчування CultFood. Все про проект

СultFood– соціальний проєкт з покращення культури харчування, заснований шеф-кухарем та кулінарним експертом Євгеном Клопотенко у 2017 році. Наразі, команда проєкту розвиває три напрями: “Нове шкільне харчування”, “Нова кулінарна освіта” та “Нове дошкільне харчування”.

Нове шкільне харчування 

Про проєкт
Метою програми, яка стартувала у 2017 році, є підвищення та поширення рівня культури здорового харчування у навчальних закладах. У рамках проєкту у 2018 році був створений та узгоджений на офіційному рівні рецептурний збірник зі 110 новими стравами для шкільних їдалень. Оновлене меню було запроваджено у 5000 школах по всій країні.
У 2020 році питання покращення харчування у школах України було піднято на державний рівень. Євген Клопотенко та команда CultFood долучилася до робочої групи, створеної за ініціативи Олени Зеленської, яка працює над комплексною реформою шкільного харчування.
“Зміна культури харчування в Україні – це глобальний та довготривалий процес. У зв’язку з цим ми вирішили розпочати з молодого покоління українців. Саме в школі учні набувають вмінь та навичок, які використовують протягом усього життя, тому змінювати ставлення до їжі потрібно розпочати на етапі формування особистості. Через дітей ми можемо вплинути на їх батьків та оточення, таким чином охопивши всю Україну”, – автор проєкту, кулінарний експерт Євген Клопотенко

Історія
- У 2017 році команда Євгена Клопотенко отримала грант від Фундації Ашан для молоді на створення нових рецептів страв для харчування у школах України. Результатом реалізації проєкту, на основі відгуків більш ніж 1 500 батьків та учнів, стала розробка 110 унікальних рецептів, які згодом увійшли до Збірника.

- В грудні 2018 року Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів видала Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, яким надано дозвіл на впровадження програми.
Того ж року проєкт був підтриманий представниками профільних міністерств. Павло Хобзей, перший заступник Міністра освіти та науки України, відзначив, що проєкт “Нове шкільне харчування”, пов’язаний з одним із напрямків концепції “Нової Української школи”, яку впроваджує та реалізує Міністерство освіти та науки України, а саме — збереження здоров’я. Владислав Збанацький, заступник директора ГУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України, зауважив, що реформа шкільного харчування матиме позитивний вплив на здоров’я учнів в цілому та сприятиме покращенню навчального процесу у школах, оскільки саме їжа – це джерело енергії та імунітету для школярів.
Наступним етапом у реформуванні культури харчування у школах є сприяння у впровадженні програми в шкільні їдальні по всій країні, що проходить завдяки підтримці Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) та отриманого від них гранту.

- За 2019-2020 роки до в рамках проєкт було розроблено ще 2 редакції збірника рецептур. Також у цей період на “Нове шкільне харчування” перейшли, повністю або частково понад 5000 шкіл.

- Починаючи з 2020 року питання реформи системи шкільного харчування винесено на державний рівень. За ініціативи першої леді України Олени Зеленської на основі команди проєкту була створена робоча група, завданням якої стало повне оновлення системи шкільного харчування. До групи увійшли фахівці Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти і науки, Антимонопольного комітету, Державної аудиторської служби, експерти ЮНІСЕФ, а також ідеолог проєкту зі змін культури харчування Євген Клопотенко та його команда.

- У січні 2021 року набув чинності новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, Норми та порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку почали діяти з 1 вересня 2021.
В рамках робочої групи було розроблено нове чотиритижневе меню зі 160 страв, які відповідають новим нормам та вимогам встановленим державою. До команди проєкту долучилася команда технологів з Національного університету харчових технологій, які розробили єдиний шаблон технологічної карти для всіх страв.
На початку серпня 2021 року меню було затверджено Інститутом громадського здоров'я НАМН України ім. Морзєєва та Держпродспоживслужбою.

 

Нове дошкільне харчування 

Історія
- 2020 року Євген Клопотенко виступив з ініціативою розширення проєкту «Нового шкільного харчування» на заклади дошкільної освіти.

- 2021 року після набуття чинності нового Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти та Норм та порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, робоча група паралельно з проєктом «Нового шкільного харчування» запускає розробку меню для закладів дошкільної освіти.
Нове меню зі 160 рецептур було адаптовано під потреби дітей дошкільного віку.
У жовтні 2021 року меню було затверджено Інститутом громадського здоров'я НАМН України ім. Морзєєва та Держпродспоживслужбою.

 

Нова кулінарна освіта 

Історія
- У 2018-2019 роках Євген Клопотенко активно долучається до навчального процесу в одному профільних коледжів Києва, де як викладач та практик навчає дітей тонкощам роботи на кухні. Пізніше багато з учнів Євгена починають працювати у ресторані шефа “100 років тому вперед”. Вдалий викладацький досвід лягає в основу ширшого бачення реформи харчування в Україні.

- У 2020 році Євген Клопотенко став амбасадором реформи профосвіти. В рамках співробітництва з Міністерством освіти і науки України та проєкту “Нова кулінарна освіта”, Євген починає роботу з поліпшення стандартів навчання кухарів.
Євген входить до робочої групи при Міністерстві освіти і науки з розробки нового освітнього стандарту за спеціальністю кухар. Саме за ініціативи Євгена починається дискусія стосовно зміни застарілих розрядів кухарів на сучасні назви професій.
Реформа повинна зробити професію кухаря більш престижною, саме тому вона має відповідати світовим стандартам.

- 2021 року Євген Клопотенко підписує меморандум про співпрацю з Міністерством освіти і науки та Київським професійним училищем швейного та перукарського мистецтва та Вищим професійне училище №33 м. Києва. Метою меморандуму є проведення експерименту з впровадження нової програми навчання кухарів. В перспективі розроблена та опрацьована програма ляже в загально національний стандарт програми підготовки кухарів.