Кухарям про нове шкільне харчування CultFood

Здоров’я дитини формується під впливом багатьох чинників, але головним із них є харчування: достатність, якість, безпечність, збалансованість харчових продуктів, режим харчування тощо. Зараз діти не хочуть харчуватися у їдальнях. Але це можливо змінити, якщо готувати школярам смачні, сучасні та візуально привабливі страви. Де менше олії та більше овочів, різних трав і корисних спецій. 

Аби почати змінювати систему харчування у вашій школі, необхідно детально ознайомитись із оновленою інформацією по харчуванню. Адже почати механічно готувати страви зі збірника Нового шкільного харчування недостатньо. Потрібно мати розуміння їжі. Бо зацікавити дітей можуть тільки зацікавлені дорослі. 

Саме для цього був створений Збірник рецептур страв. У ньому зібрані рецепти найкращих страв з усього світу та історія їх походження. Щоб школярі розширювали межі географії не тільки у контурних картах, а й у своїй свідомості. Вчились насолоджуватись стравами без трансжирів та шаленої кількості солі. І найголовніше, щоб у них формувались здорові харчові звички. 

При ознайомленні зі Збірником, зверніть увагу на такі моменти:

  • У кожному рецепті є технологія приготування страви та норми вхідної і вихідної маси страв;
  • Детально прописано, який зовнішній вигляд, колір, смак, запах і консистенція має бути у стравах;
  • Варіанти соусів, які можна вживати школярам;
  • Затверджені технологічні вимоги до сировини;
  • Інформація про корисні трави, спеції та їх кількість, які дозволені дітям;
  • Історія походження страв, яка дасть і вам, і школярам зацікавитись новими стравами;
  • Джерела нормативної документації;
  • 8 кроків до впровадження Нового шкільного меню

Дітям має бути смачно. Необхідно орієнтуватися на їх враження від страв. Одразу діти можуть не сприйняти нові страви, адже людині властиво боятися усього нового. Але не варто покидати спроб. Згодом діти розкуштують оновлене меню. Експериментуйте з додаванням різних страв і через місяць буде зрозуміло, які з них залишати у меню, а які ні. Та пам’ятайте, що на загальне враження від страв впливає декілька факторів: смак, вигляд, обізнаність.

Чи будуть школярам нові страви до смаку залежить у більшості від використання спецій. Їх потрібно додавати і саме у тій кількості, яка вказана у Збірнику. Без спецій страви стають безбарвними та не мають ані аромату, ані смаку. 

Аби побачити як мають виглядати та презентуватися страви, перегляньте відео на YouTube. Усі 110 рецептів відзняті у відеоформаті, щоб вам було простіше і зрозуміліше готувати: https://bit.ly/373YyUb.

Крім цього, необхідно зацікавити дітей, розповідати школярам про кулінарний світ. Ви можете  домовитися з директором про ініціювання під час виховних годин з класними керівниками зачитувати дітям «Цікавих фактів про нові страви», які є у останніх двох розділах Збірника (вшить файл в слово Збірник). Це заохотить дітей куштувати нові страви та вчитися дбати про своє здоров’я.

Також запропонуйте директору провести разом з дітьми День їдальні, під час якого необхідно буде намалювати або роздрукувати фото страв зі Збірника, додати до них текст та наклеїти ці картини у їдальні. 

Вводити у меню страви з оновленого рецептурного Збірника необхідно поступово. Можна починати з 5-10 страв. Якщо виникне питання із підвищенням цін на харчування, у меню є страви, у яких змінений тільки підхід до приготування, а не продукти. Тобто якщо хтось каже, що готувати за рецептурним збірником задорого — це не так. Є альтернативи. Приклади меню можна переглянути тут.

Нове меню повинно затверджуватися у Департаменті освіти. Проте на цьому шляху можуть спіткати перешкоди – незатвердження меню Департаментом. У цьому випадку ви можете надати документи, наведені в нашому Збірнику, які засвідчують їх легітимність. Якщо ж Департамент все ж не дає дозволу, пишіть нам: [email protected], ми посприяємо якнайшвидшому вирішенню цього питання за підтримки Міністерства освіти і науки України.